11 Mart 2010 Perşembe

Tılsım'lı bir İstanbul buluşması KAZU KIBUISHI - 15-21 Mart 2010

“TILSIM”LI BİR İSTANBUL BULUŞMASI KAZU KIBUISHI
ÇİZGİ ROMAN ATÖLYESİ 15-21 MART 2010

Japon asıllı, dünyaca ünlü ABD’li çizgi roman sanatçısı Kazu Kibuishi, 25 yılını kutlayan Tudem Yayınları’nın çizgi roman markası Desen Yayınları’nın davetlisi olarak 15 - 21 Mart tarihleri arasında İstanbul’da olacak.İstek Okullarında da yer alacak olan  İSTEK ACIBADEM İlköğretim ve İSTEK ATANUR OĞUZ İlköğretimin  de atölye etkinliği gerçekleştirecek…

İlköğretim birinci kademe 4 ve 5 sınıf öğrencileri, ilköğretim ikinci kademe öğrencileri, lise öğrencileri, üniversite öğrencileri, çizgi roman okurları, profesyoneller…


Sanatçıların yoğun ajandaları nedeniyle atölye çalışmaları sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez yapılacaktır. Sabah oturumları saat 9 veya 10’da, öğleden sonraki oturumlar ise saat 13.00 ve sonrasına göre programlanacaktır.

Konferans veya toplantı salonlarında, tek oturumda (arasız toplam 80 dakika), çeşitli görsellerin (grafik, çizim, video vb.) kullanılmasıyla desteklenecek atölye çalışmaları.


ATÖLYE AKIŞ PROGRAMI
İlköğretim ve Lise Öğrencileri İçin:
  • Çizgi roman kahramanı oluşturma tekniklerinin gösterilmesi
  • Kişisel uygulama (katılımcılar tarafından) ve tartışma
  • Dijital boyama gösterisi (Kazu Kibuishi’nin MacbookPro’suna bağlayacağı bir projeksiyon ile uygulanacak.)



    Kazu Kibuishi Kimdir ?
Amerika’lı çizgi roman yazarı Kazu Kibuishi, 1978 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da doğdu. En bilinen işleri arasında yaratıcısı ve editörü olduğu Flight/Uçuş çizgi roman antolojisi ve bir gazetede sürekli yayımlanan Copper bulunmaktadır. Başka bir süreli yayında çizer olan Scott McCloud, Kazu Kibuishi’nin çizgi karakterlerine baktığında ve hikâyelerini okuduğunda şunları hissettiğini söylüyor: “Kazu’nun işleri o kadar iyi çizilmiş işler ki, sadece bakarken bile ellerim acıyor”.

Kibuishi, Santa Barbara’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde sinema okurken okul gazetesi The Daily Nexus için Clive ve Cabbage / Clive ve Lahana Kafa adında bir çizgi dizi hazırladı. Mezun olduktan sonra reklam ve video oyunu stüdyosu Shaded Box’ta animatör olarak çalıştı.
Ama tam zamanlı olarak çizgi roman ve çizgi diziyle ilgilenmek için animasyon işini bırakmaya karar verdi. Ve böylece Copper adlı çizgi dizisini aylık olarak kendi web sitesi Bolt City’de yayınlamaya başladı.

 “Flight / Uçuş” ise hem Kibuishi hem de arkadaşlarının kariyerlerindeki, en dikkat çekici ve başarılı iş oldu. Alternatif basın kanallarında yayımlattıkları Kazu ve arkadaşlarının elinden çıkan bu çizgi dizi, kısa zamanda Image Comics adlı yayınevinin sahibi Erik Larsen’ın ilgisini çekti. Akabinde çizgi dizi öyle bir patladı ki, ekipteki tüm isimler yetenekli ve başarılı çizgi yazarlar olarak öne çıktılar.
Kazu’nun son dönemdeki en büyük işi, çocuk ve gençlere yönelik olarak Skolastik Yayınevi tarafından çıkarılan çizgi roman dizisi Amulet/Tılsım. Serinin ilk kitabının ismi "Tılsım 1: Taşmuhafızı", ikinci kitabın ismiyse "Tılsım 2: Taşmuhafızı’nın Laneti". Serinin üçüncü kitabı ise farklı bir isimle önümüzdeki aylarda ABD’nin hemen ardından Türkiye’de de yayımlanacak.

Detay için Bknz:http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2010/03/kazu-kibuishi.html

Hiç yorum yok: